Hedef Kitlenizi Satış Noktasında Nasıl Yakalayabilirsiniz?

FMCG (hızlı tüketim ürünleri) grubunda yer alan markalar için hedef kitlesi ile kurduğu iletişim satış noktasında da devam etmektedir. Satış noktasında hedef kitlesinin zihinsel gündemini değiştirerek onlarca, yüzlerce seçenek arasından kendi ürününü sepete attırabilen markalar pazar liderliğini ele geçirebilmektedir. Tahmin edersiniz ki günümüz dünyasında alışveriş sepetine kolaylıkla ve sürekli girmek zor iş. Peki, bu zorluğu nasıl aşabilirsiniz? İşte bu sorunun yanıtlarını sizin için derledik! 

Sırayı bozun; satış noktasındaki iletişiminize önem vererek, afişler ve tanıtıcı görseller hazırlayarak rakip markaların önünüze geçmesini önleyin. Tüketicinin zihinsel gündemini değiştirmeye çalışın.

Kendinizi hatırlatın; reklamların en önemli işlevlerinden biri de hatırlatıcı olmasıdır. Satış noktası ve satış noktasının haricindeki mecralarda düzenli olarak reklamınızı yapın, markanızın ilgi düzeyini belli bir seviyede tutmaya gayret edin. Satış noktası dışında kullandığınız görsel kodları satış noktasına da entegre ettiğinizden emin olun.

Kalabalıktan sıyrılın; insanların marka seçimi için harcadıkları ortalama süre 12 saniyedir ve alımların %85’inde sadece alınacak marka ele alınır. Dolayısıyla kalabalık arasından markanızın sıyrılmasını sağlamak zorundasınız. İnsanlar rutinlerini bozacak bir şey görmedikçe alıştıkları şekilde alışveriş yaparlar. Bu nedenle bulunduğunuz rafı yaratıcı şekilde kullanmalı, ambalaj ve reklam ikilisinin güçlerini birleştirmelisiniz.

Tanıdık olun; psikoloji literatüründen insanların kendilerine tanıdık gelen şeyleri daha çabuk fark ettiklerini biliyoruz. Marka ambalajını sık göstermek satış noktasına gelen hedef kitlenize tanıdık gelmenizi sağlayacak unsurlardan biridir. Reklamlarınızda sık sık ambalajınızı ve paketinizi vurgulayın.

Kuş tüyü etkisini kullanın; reklamlar insanları doğrudan ikna etmez ancak markanın ilgi düzeyindeki sıralamasını değiştirir, kuş tüyü etkisi yaratır.  Reklam harcamalarından vazgeçmeyin. 

Satış noktasında neler yapabileceğinizi öğrenmek ve markanıza özel çözümler hakkında bilgi almak isterseniz profesyonel bir iletişim ajansı ile çalışabilirsiniz.

Dwt Mandalina / Ayşegül Baysal / Dijital Stratejist

Yorum Bırakın