Bir Fikri Yaratıcı Yapan Nedir?

Bir iki hafta önceki yazımda yaratıcı olmanın yollarını genç meslektaşlarımıza açıklamaya gayret ederken yaratıcılığın belli başlı kriterlerinden bahsetmiştim. Bu seferki yazımın konusuysa yaratıcı reklamlar ve fikirler olacak.

Bilinen ve kabul edilen bir şeyin anında anlaşılan ama yeni, özgün veya beklenmedik bir biçimde anlatımı yaratıcı fikir olarak tanımlanmaktadır. Daha öz bir ifadeyle açıklamak gerekirse; karmaşık olanı basite indirgemek ve bağlantısız görünen şeyleri sentezlemek yaratıcı fikri oluşturur. Elbette yaratıcı fikri tanımlamak onu hayata geçirmekten, uygulamaktan çok daha kolaydır. Bir fikrin yaratıcı olabilmesi için yaratıcının yapması gereken belli başlı şeyler vardır. Meslek hayatım boyunca üzerine düşünerek derlediğim bu nitelikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Cesur Olmak: Cesur olmak her işte olduğu gibi reklamcılıkta da takdir edilir. Bazı fikirlerin ödül almasının bazen tek nedeni cesur hamlelerle hazırlanmış olmasıdır.
  • Hedef Kitleyi Tanımak:  Yaratıcı fikirlerin tanımında belirttiğim üzere karmaşık olanı sadeleştirmek gereklidir. Bir konuyu sadeleştirmek için de konuya ait ne varsa çok iyi bilmek, tanımak şarttır. Hedef kitle ve içinde olunan kültür de iyi tanınmadan yaratıcı fikirleri ortaya çıkarmak mümkün değildir.
  • Farklı Düşünme Şekilleri Geliştirmek: Düşünmenin birden fazla yolu vardır; bazıları yazarak bazıları görerek, çizerek bazıları da fiziksel olarak hareket ettikleri zaman iyi düşünür. Benim önerim alışkın olduğunuz düşünme şekillerini çeşitlendirmeniz yönünde, yazarların çizmesini bu nedenle öneriyorum farklı şeyleri görmek bu sayede mümkün hale geliyor.
  • Farklı Disiplinleri Birleştirmek: Kendinize sınırlar koyarak fikrin alanını daralttıktan sonra iki benzemeyen arasındaki en kısa yolu bulmak yaratıcı fikre yaklaştırır.

Tüm bunlara eklenecek nitelikler sayesinde geliştirilen yaratıcı fikirler, hazırlanan yaratıcı reklamlar mesleğe tekrar tutkuyla bağlanmanızı sağlayan iksirler halini alır. Ortaya çıkardığınız işe baktığınızda; orijinallik, esneklik, detaylandırmaya uygun bir sentez ve artistik değer görür, başarıyı yakalarsınız.

Dwt Mandalina / Nurettin Yay / Ajans Başkanı

Yorum Bırakın