Markanın 5000 Yıllık Geçmişi

‘‘Bizim iyi bir markalamaya ihtiyacımız var!’’, ‘‘Marka olmak istiyoruz!’’, ’‘Hedef kitlemizin algısında farklı bir marka olmak istiyoruz.’’ Bu ve benzeri birçok cümle bizim sektörümüzde sık duyulur. Peki, marka ne demek acaba? Ne zamandan beri hayatımızda, kelimenin nasıl bir yolculuğu oldu?

Bugünkü yazımda size biraz bunlardan bahsetmek istiyorum. Türkiye’de ‘’marka ‘’ olarak kullanılan bu kelime İngilizcede ‘’brand’’ veya ‘’ branding’’ olarak kullanılıyor. Brand kelimesinin kökenlerini araştırdığımızda da bizi eski Norveç dilindeki ‘’ brandr’’kelimesi karşılıyor. Bu kelime ne anlama geliyor diye merak ediyorsanız hemen açıklayayım brandr yakmak demek. Yani bir ürüne; yakarak, dövmeleyerek kişilik kazandırmak bizi karşılıyor.

Brand kelimesinin kökenleri bize gösteriyor ki sanılanın aksine marka ve markalama 2000’lerden sonra hayatımıza giren bir trend, akım değil!

Pompei’de yapılan arkeolojik kazılarda üzerinde ‘’ Vesuvinum’’ yazan şarap kaplarına rastlanıyor. İşin ilginç ve pazarlama tarihi yönünden değerli yanıysa Vesuvius dağının ismi ile Latince’de şarap anlamına gelen Vinum kelimesinin birleştirilerek bilinçli bir şekilde oluşturulması. Bundan binlerce yıl öncesinden bahsediyoruz.

1000’li yıllara geldiğimizdeyse Hindistan ve Roma’da damgalamalar, marka tanıtımları ile karşılaşıyoruz. 1200’lü yılların İngiltere’sinde kuyumcuların ürünlerinin kalitesini ve kimliğini göstermek için damgalandığını görüyoruz. Yine aynı dönemin İtalya’sında da kağıtlara watermark adı verilen damgalamaların yapıldığı bilgisine sahibiz.

Günümüzde hiç de yabancı olmadığımız Procter & Gamble’nin 1800’lü yıllarda ürettiği sabunların kalitesini garantilemek ve satışlarını bu yolla artırmak için markalamayı kullandığına şahit oluyoruz.

Pazarlama, tanıtım ve hedef kitle ile iletişim kurmaya yönelik tüm çabalar dünyadaki en köklü uğraşılardan. Markanın da markalamanın da hiç de yeni bir kavram olmadığını, her zaman uzmanlık ve zeka gerektirdiğini anlatmak, bildiklerimi size de aktarmak istedim.

Dwt Mandalina / Nurettin YAY / Ajans Başkanı

1 Comment

Yorum Bırakın