Reklam Dilindeki İlham Kaynağı

Reklam dünyasında markalar için ‘‘yeni bir söz söylemek’’ ve ‘‘tüketiciye farklı bir mesaj vermek’’ zorlu bir süreç haline gelebiliyor. Daha önce yapılan iletişim çalışmalarından farklı bir mesaj vermek içinse pek çok yola başvuruluyor. Somut fikirlerden tüketici içgörüsüne, marka hikayesinden kültür özelliklerine kadar birçok alanda aranan yaratıcı mesaj bazen bulunamıyor. 

Reklam Dilinde Farklı Bir Frekansa Geçmek İlham Verir

Böyle zamanlarda iletişimler için kurtarıcı olacak yeni bir yol, bir ilham kaynağı aslında var; ifade tarzını değiştirmek! Hani derler ya ne söylediğin kadar nasıl söylediğin de önemlidir diye. İşte markalar için de benzer bir durum söz konusudur. Yeni bir açı yakalamak, farklı bir frekansa geçmek hem iletişimler için hem de markalar için kurtarıcı olabiliyor. 

Marka mesajınızın akılda kalıcı olmasını mı, faydaya odaklanmasını mı, marka özelliklerini anlatmasını mı veya bir alanı sahiplenmesini mi tercih edersiniz?  Kampanya öncesinde ilk olarak bu soruların yanıtının verilmesi gerekiyor.

Marka Özelliğinin Yerini Bir Değer Alabilir, Yeni Roller Üstlenilebilir

Bu sorulara yanıt verilmesini istememizin nedeni; mesajları farklı bir frekansa kaydırarak hem içerik hem de tarzda daha önce kullanılmamış bir yola geçiş yapmaktır. Örneğin ürünün özelliğini vurgulamakla geçen yıllar sonunda bir değerin savunucusu olabilir, yaratıcı bir yolda ilerleyebilirsiniz.

Yeni Bir Yol İzlemek Marka Ses Tonunda Marjinal Değişimler Yaratmaz

Ancak bu yolda ilerlerken markanın benimsediği iletişim tonunun korunmasına dikkat edilmesi gereklidir. Mesajın verilmesindeki değişiklik markanın sahip olduğu iletişim tonunun büyük ölçüde değişmesi demek değildir. Başka bir perspektiften bakma, farklı bir alanda tüketicilere seslenmek iletişim tonunun değişmesine neden olmamalıdır.Elbette bu geçiş aşaması yalnızca yaratıcılıkla ilgili değildir, alınması gereken değerli stratejik bir karardır. Bu nedenle eğer farklı bir yol izlemeye karar verdiyseniz strateji ekibi olan tam hizmet ajanslarından destek ve danışmanlık almanız faydalı olacaktır.

Dwt Mandalina / Ayşegül Baysal / Dijital Stratejist

Comments are closed