Dijital Çözümlerle Ses Getirecek Etkinlik Pazarlama Taktikleri

Markaların tanıtım faaliyetleri kapsamında gerçekleştirdiği, marka bilinirliğini artıran ve hedef kitlenin markaya bağlılığını pekiştiren etkinlik pazarlama, etkileşim odaklı ve deneyimsel bir pazarlama türüdür. Günümüzün yükselen rekabet koşullarının yanı sıra son bir yıldır gündemimize yerleşen pandemi, etkinlik pazarlaması üzerinde zorlayıcı etkiler oluşturdu. Dünya olarak dijital trendlerin etkinliklere entegre edildiği yeni bir dönemin içerisine girdik. Markaların görünür olmasını sağlayacak etkinlikler düzenlemek dijital çözümlerle mümkün hale geldi. Bu içeriğimizde salgın dönemindeki etkinlik süreçlerine yeni bir soluk getiren dijital taktikleri ele alacağız. Hazırsanız içeriğimizin devamına birlikte göz atalım:

Sınırları Ortadan Kaldıran Online Etkinlikler

Alışılmış etkinliklerin aksine mekana bağlı olmaksızın online katılımların gerçekleştiği ve neredeyse sınırların ortadan tamamen kalktığı dijital etkinlikler, markaların odağına yerleşti. Markanın tanıtım gücünü artıran etkinlik, pandemi koşullarında dahi rafa kaldırılamayacak derece bir önem ve değer taşıyor. Hedef kitle ile birebir temas kurulması ile markaya büyük avantaj sağlayan etkinlikler için artık online çözümler devreye giriyor. Sanal ortamda sınırları genişletilmiş etkinlikler gerçekleştirmek, pandemi nedeniyle oluşan belirsizlikten dolayı markaların gündeminde kalmaya devam edecek gibi görünüyor. 

Deneyim Odaklı ve Teknoloji Destekli Canlı Yayınlar

Video içeriklerin izlenme oranları ve canlı yayınlara katılım son dönemlerde hızlı bir yükseliş yaşıyor. Hedef kitleyi oluşturan kullanıcılara drone teknolojisi ile etkinliğin havasını solutmak, içerisinde yer almasını sağlayacak deneyimler sunmak ve artırılmış gerçeklik gibi dijital çözümlerle fiziksel olarak katılımda bulunduğu hissettirmek gibi taktikler, yeni dönemde markaların etkinliklerine yön verecek gelişmeleri oluşturuyor. 

Sanal Asistan ile Güçlü Bir Etkinlik Yönetimi

Etkinliklerin dijital platformlara taşınmaya başladığı günümüzde, artık sanal asistanlar aracılığıyla etkinlik yönetmek yaygınlaşıyor. Yapay zeka teknolojisini etkinlik pazarlama faaliyetlerine dahil etmek, etkinlik süreçlerini hatasız ve daha verimli bir şekilde tamamlama imkanı yaratıyor. 

Tanıtım Faaliyetlerine Yönelik Sosyal Medya İletişimi

Etkinlik tanıtımını güçlü tutmak ve çok daha geniş kitlelerle etkileşim sağlamak için sosyal medya kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor. Etkinliğe katılım isteği uyandıracak içerikler, gerçek zamanlı paylaşımlar, konu başlıkları, katılımcılar ve detaylara dair her türlü bilgi akışı ile sosyal medyanın gücünü etkinlik pazarlamasında kullanmak, markalar için faydalı çözümlerden oluyor. 

Etkileşimi Artıracak Hashtag Kullanımı

Etkinliğin özelinde belirlenen hashtag kullanımı, etkinliğe dair tüm içeriklerin dijital platformlarda dolaşımını sağlamakla birlikte etkileşimin gücünü ölçümlemek için de oldukça faydalı. Ses getiren bir etkinlik için ilk adımlardan biri etkinlik içeriği ile bağlantılı bir hashtag bulmak!

Etkinlik Özelinde Web Sitesi

Planlanan etkinliğe dair tüm bilgilere tek tıkla kolay ulaşım imkanı sunmak için web sitesi oluşturmak, etkinlik pazarlamasında kullanılan en yaygın dijital çözümlerin başında geliyor. Güven veren bir marka imajı ve etkili bir etkinlik duyurusu için yenilenen bilgilerle devamlı güncellenen, dinamik bir web sitesi oluşturmak etkinlik pazarlamasının olmazsa olmazlardan. 

Duyuru ve Gelişmeler için Etkili E-Mail Pazarlama

Etkinlik pazarlamasını dijitale taşırken en sık başvurulan yollardan biri de e-mail pazarlama. Duyurular, gelişmeler, kişiye özel bilgiler vb. detayları direk kullanıcılara ulaştırmak için e-mail operasyonları mutlaka etkinlik pazarlamasında kullanılması gereken taktiklerden oluyor.

Değişen koşulların yarattığı kaygı, henüz öngörülemeyen gelecek tablosu, etkinlikler için bambaşka çözümler yarattı. Dijital dönüşümle zaten online platformlara doğru ilerleyen etkinlik süreçleri, pandeminin etkisiyle dijitalle bütünleşecek gibi görünüyor. Etkinlik pazarlamasında kullanabileceğiniz teknoloji desteği ile siz de ses getiren etkinlikler planlayabilir, markanızın tanıtım gücünü artırabilirsiniz. 

Dwt Mandalina / Dilşat İLDİZ / Reklam Yazarı

Comments are closed