E-ticarette Başarılı Olmak İçin Atılması Gereken Temel Adımlar

Pandemi dönemiyle birlikte sanal mağazaların önemi bir kez daha pazarlama dünyasında kendini hissettirdi. Bazı markalar fiziksel mağazacılığın yetersizliğini görürken bazı markalar da sanal dünyadaki mağazalarını güçlendirmek için hızlı adımlar atmaya başladı.  

Peki, böyle bir tablo ile karşı karşıyayken kar ve ciroyu artıran e-ticaret dünyasında markalar başarılı olmak için neler yapmalı?

Tüketicilerin satın alma alışkanlıkları, dinamikleri, etkileyen psikolojik unsurlar farklılık gösteriyor. Bu değişkenleri analiz eden markalarsa kazanan tarafta yer alıyor. Alışverişçiler satın alma kararını verirken pek çok kaynaktan bilgi alıyor, etkileniyor. Satış danışmanlarının hızı, web sitesinin yüklenme hızı, kolay ve anlaşılır talimatlar akla gelen ilk belirleyiciler oluyor. Diğer etkenler neler ve marka yöneticisi olarak bu alanda başarılı olmak için ne yapılmalı öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Bizleri ilk olarak karşılayan kavram; müşteri odaklı e-ticaret oluyor.

Sitenizin ne sattığından daha çok müşterilerinizin ne aldığına ve aslında ne almak istediğine odaklanmanız, onlarla empati kurmanızı, müşteri yolculuğunu anlamanızı sağlayacaktır. Bunu yaparken aşağıdaki temel adımları takip edebilirsiniz;

Alışveriş deneyimini insanların satın alma biçimlerine göre tasarlayın. Müşterilerinizle online olsa da sıcak iletişim kurmanın yollarını arayın.

Sabırsız müşteriler için adımları sadeleştirin. Online alışverişin tercih edilmesinin nedeni hızlı ve kolay olmasıdır. Sitenizi ve alışveriş deneyimini sadeleştirin, kolaylaştırın.

Kitlelere değil bireylere odaklanın. Ekibinizi sitenizi eleştirmeleri, birer müşteri gözünden değerlendirmeleri konusunda cesaretlendirin, bütüncül yaklaşmayın bireysel deneyimlere kulak verin.

Hızlı olun. Sanal asistanları yönetme konusunda, kargo konusunda ve aklınıza gelebilecek tüm alanlarda hız, şeffaflık anahtar kelimeleriniz olsun.

Kendinizi sevdirin. Fiziksel mağazanızda müşteri kazanmak için yaptığınız çalışmaları, gösterdiğiniz özeni sanal mağazanız için de gösterin. Cömert ve ilgili davranın.

Teknolojinin olanaklarını siz de kullanın. Sıradan çözümlerin ötesine geçin. Sanal deneme odaları, arttırılmış gerçeklik, mobil uygulamalar konusunda bütçe ve zaman ayırın.

E-ticaret konusunda neler yapmanız gerektiğinden emin değilseniz profesyonel bir iletişim ajansından destek alabilirsiniz.

Dwt Mandalina / Ayşegül Baysal / Dijital Stratejist

Yorum Bırakın