İLETİŞİM ÇALIŞMASI

CUMHURBAŞKANLIĞI MİLLET KÜTÜPHANESİ

Ufuk açan milyonlarca kaynağa erişim olanağı sunan, özel koleksiyonları ve hizmetleri açısından dünyanın sayılı kütüphaneleri arasına girmeyi amaçlayan, Selçuklu, Osmanlı ve çağdaş mimariden izler taşıyan yapısıyla zihinlerde parlak bir ışık yakmak için tasarlanan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin ilk iletişim ajansıyız.

Kurumdan aldığımız ilk brief; Millet Kütüphanesi’nin varoluş amacını, birleştirici ve kapsayıcı özelliklerini sembolize eden bir logo çalışması yaratmaktı. Bu kapsamda tasarım kabiliyetlerine güvendiğimiz sanat yönetmelerimizden oluşturduğumuz büyük bir ekiple aldığımız brief’in ötesine geçen bir çalışma ortaya koymak için kollarımızı sıvadık. Üretkenliğini yaratıcı vizyonlarıyla birleştiren ekibimiz; Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin Türk İslam motiflerini çağdaş mimarinin dokunuşlarıyla sentezleyen çizgisinden ilham alarak kurumun yıllar boyu kullanacağı bir logo çalışması hazırladı.

Kurumsal kimlik çalışmalarının ardından Türkiye’nin en büyük kütüphanesinin açılış lansmanı için araştırmaya, üretmeye yazmaya, tasarlamaya başladık.

Kurumla kitlesi arasında güçlü bağlar tasarlayan sanat yönetmenlerimiz, iletişim çalışmalarının tüm aşamalarında aktif rol alan yazar ekibimiz, deneyimi ve bilgisiyle takım arkadaşlarını sürekli besleyen dijital stratejistlerimiz ve nokta atışı yapan brief’leriyle iş akışına yön veren marka temsilcilerimiz, çalışmaların her aşamasında bizimle mesai yapan ajans başkanımızın emeği ve katkısıyla az zamanda çok iş yapmamız gereken bu zor ama bir o kadar da keyifli süreci hep birlikte yönettik.

Ancak Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi için ürettiğimiz yaratıcı çalışmalar sadece açılış lansmanı ile sınırlı kalmadı; Mûcebince Amel Oluna Padişahların El Yazıları Sergisi ve Mürekkebin İzi Yazma Eserler Sergisi gibi dünyada nadir görülen organizasyonların da iletişim çalışmalarını yaratıcı profesyonellerimiz gerçekleştirdi.

Kanuni Sultan Süleyman’dan son padişah Vahdettin’e kadar; 8 ferman, 9 berat, 6 defter ve 93 adet hatt-ı hümayunun yer aldığı Padişahların El Yazıları Sergisi ile Kahire’den Bağdat’a dünyanın pek çok farklı köşesinde üretilmiş kültür, sanat ve bilim faaliyetlerinin kıymetli eserlerini bir araya getiren Yazma Eserler Sergisi için tasarladığımız katalog çalışmalarının her sayfasına her satırına emeği, özeni ve yaratıcılığı sığdırdık. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en kıymetli eserlerini ziyaretçileriyle buluşturan bu özel sergiler için hazırladığımız açık hava iletişim çalışmalarıyla şehrin görünürlüğü yüksek tüm detaylarında seslendiğimiz kitlelere ulaştık.

Millet Kütüphanesi için hazırladığımız kurumsal kimlik çalışmalarından dijital açık hava iletişim çalışmalarına, prestij ve sergi kataloglarından kütüphane hatıra parası tasarımlarına kadar üretkenliğimizin eseri olan pek çok çalışma sadece ajansımızın değil, ekip arkadaşlarımızın da geleceğe keyifle sunacağı işlerin arasında yerini aldı.